top of page

Призамкова церква Вознесіння Господнього     

    

          Біля підніжжя палацу з південної сторони до сьогодні збереглася древня мурована православна церква Вознесіння Господнього. Роком її побудови у краєзнавчій літературі традиційно називають 1530 р., на жаль, без посилань на першоджерело. Мурований храм сьогодні є найстарішою частиною ансамблю. Фундатором церкви  вважали одного з перших князів Вишневецьких, володаря Вишнівця у ХV ст. – на поч. ХVІ ст. князя Михайла  Васильовича чи когось з його чотирьох синів. У документах згадується, що у кінці ХV ст. Михайло Вишневецький  розпочав  будівництво нового замку  на  лівому  високому березі  ріки  Горинь  у Новому Вишневці. Церква  могла  бути частиною його оборонних споруд. Існує й інша версія – що церкву у XVI ст. збудувала для своєї дочки Олександри княгиня Еуфимія Вербицька, дружина Андрія Вишневецького.           

вознесенс_ка_церква.jpg

       Поряд із церквою розташовано  пагорб,  який в народі називають «Дідівська гора». Можливо, ця назва  пов’язана ще  з дохристиянськими часами та існуванням тут язичницького капища. У підземеллі храму містилися княжі поховання. Традиції другої половини ХVІ ст. показують, що для тогочасної еліти, зокрема князів Вишневецьких, звичай ховати покійників у престижному Києво-Печерському монастирі (там поховані деякі представники обох гілок Вишневецьких)  змінюється на поховання вдома, в родовому гнізді, що символізувало «солідарність крові».

    З-поміж інших в підземеллі храму були похоронені відомі меценати та фундатори православних храмів Михайло Михайлович Вишневецький та його дружина Раїна Могилянка – дочка молдавського господаря Ієремії Могили і двоюрідна сестра майбутнього Київського митрополита Петра Могили.

    У 1992 р. з відновленням державної незалежності України церкву Вознесіння Господнього знову зареєстрували та відбудували силами місцевої  православної  громади. Також біля церкви  зберігся невеликий старовинний православний цвинтар з  характерними  кам’яними  хрестами. Очевидно, що раніше він був набагато  більший, але у наш час обмежений  навколишньою  забудовою.

       Сьогодні   церква Вознесіння Господнього  є  діючою  і попри свої втрати  залишається історико-архітектурною пам’яткою національного значення.

Якщо крім основної екскурсії Ви бажаєте відвідати древній призамковий храм та окремо почути його історію, Ви можете замоввити послугу "Екскурсія + призамкова церква".

Увага! Послугу "екскурсія +" потрібно замовити зазделегідь за номером телефону +380671816111, або ж, заповнивши
форму на сайті та в розділі "окремі зауваження" зазначити  (+ призамкова церква)!

Приємних Вам подорожей!


 

Вишнівецький палацово-парковий комплекс.

bottom of page